Kozmetika potrebuje inovácie

Kozmetiku začala vyrábať ako hobby popri doktorandskom štúdiu chémie. V začiatkoch mala malú výrobňu, ktorú časom musela vymeniť za trojnásobne väčšiu, keďže záujem o jej produkty sa neustále zvyšoval. V súčasnosti sa Martina Dudová z Humenného venuje okrem vývoja a výroby kozmetiky pod vlastnou značkou Navia aj vývoju novej značky Solution, ktorá je inovatívna v spôsobe výroby za studena.

Hoci tradične podnikanie zakladá skôr muž a žena mu pomáha, v rodine Dudovcov je to inak. Manžel Matúš sa k podnikaniu svojej manželky Martiny pridal, až keď firma začala rásť. „Žena, ktorá si chce založiť rodinu, musí prejsť náročným obdobím tehotenstva, pôrodu a venovať sa starostlivosti o bábätko. Ešte oveľa ťažšie je toto všetko skĺbiť dokopy aj s podnikaním,” vysvetľuje M. Dudová.

ŽENA V PODNIKANÍ.
Podľa nej má každé podnikanie výhody aj nevýhody. „Za nevýhodu možno považovať to, že podnikateľ nemá stanovený pevný pracovný čas a podnikanie sa nedá úplne oddeliť od osobného života tak, ako keď si odpracujete osem hodín a idete domov. Podnikateľ musí so svojou firmou žiť,” s úsmevom vysvetľuje mladá žena.
Pre ňu ako matku a podnikateľku to bolo výhodné. Vedela si čas zadeliť tak, ako to okolnosti vyžadovali. „Síce to boli neskoré nočné hodiny alebo niekedy aj celé noci strávené prácou, ale ak človek robí svoju prácu naozaj rád, nevníma to negatívne.
Podnikanie dáva ženám viac slobody ako klasická práca. Môžu robiť to, čo ich baví, no zároveň si vedia rozvrhnúť čas tak, aby sa mohli venovať aj rodine a domácnosti,” opisuje M. Dudová benefity podnikania pre ženy. Za necelých päť rokov od založenia svojej firmy získala už druhé ocenenie. Aktuálne Cenu Profitu za najinšpiratívnejší podnikateľský príbeh v súťaži Mladý inovatívny podnikateľ, ktorú organizuje Junior Chamber International – Slovakia.
Pred dvoma rokmi zvíťazila v kategórii úspešná živnostníčka v súťaži Podnikateľka Slovenska, ktorú organizuje Slovak Business Agency. „Znamená to pre mňa predovšetkým motiváciu do ďalšej práce, lebo občas to nie je práve najjednoduchšie. Ocenenie si veľmi vážim, je to pre mňa hnací motor a najmä to beriem ako morálne ohodnotenie za to, čomu sa venujem na viac ako sto percent a čomu obetujem tak veľa času a energie,” hovorí mladá podnikateľka M. Dudová.

SKROMNÝ SEN REALITOU.
Na myšlienku vyrábať kozmetiku prišla v období, keď sa s manželom začali viac zaujímať o zdravé stravovanie. Čítali zloženia rôznych produktov a snažili sa vybrať si také, ktoré ich telu prospievajú. S tým šla ruka v ruke aj kozmetika, lebo nie vždy sa im páčilo, čo ponúkajú pulty drogérií. „Ako chemička som vedela, že niektoré látky môžu napáchať viac škody ako úžitku a aj cez pokožku sa môžu dostať do tela. Preto som sa rozhodla vytvoriť si jednoduché produkty podľa mojich predstáv a tým sa začal aj môj sen o budovaní vlastnej značky,” konštatuje.
„Tento sen bol veľmi skromný. Dúfala som, že po skončení doktorandského štúdia chémie by som sa tomu mohla venovať ďalej popri starostlivosti o dieťa, ktoré sme mali v pláne. Že to prerastie až do stavu, že sa tým budem živiť aj spolu s manželom a navyše dám prácu ďalším ľuďom, som si vtedy nepredstavovala,” dodáva. Bez podpory rodiny by vraj nebola tam, kde je. Na podnikaní je podľa M. Dudovej najlepšie to, že si plní svoje sny, a bonusom je spoločne strávený čas s manželom. „Pretože ten sen o vlastnej značke kozmetiky nie je už iba môj, ale náš spoločný.”

NETUŠILA, ČO JE ZA TÝM.
Podnikateľský chlebíček poznala M. Dudová už z domu svojich rodičov, preto sa úradov pri rozbehu podnikania nebála. „Vďaka otcovi som viac-menej vedela, do čoho idem zo stránky podnikania,” hovorí. Ako študentka mala v podnikaní určité výhody, najmä čo sa týka zdravotného a sociálneho poistenia.
„Mali sme s manželom obaja pravidelný príjem, preto investície na vytvorenie značky neboli takým problémom a nepotrebovali sme externý zdroj financií,” spomína si na úplné začiatky. O legislatívnych požiadavkách na výrobu kozmetiky však nikto z nich nemal dostatok informácií. Postupne sa ukazovalo, že prvotné požiadavky ani zďaleka nie sú všetko. Zriadenie výrobne a certifikácia produktov boli obrovskou výzvou, ktorá bola časovo aj finančne náročná.
„Od založenia živnosti, keď som začala s vybavovaním potrebných dokumentov a zriaďovaním výrobne, prešlo trištvrte roka, kým sa produkty dostali na trh. Každým krokom som bola síce bližšie k svojmu cieľu, ale prekonať všetky výzvy vyžadovalo naozaj pevné nervy. Vôbec som netušila, čo je za tým,” priznáva mladá podnikateľka. Niekoľkokrát to chcela vzdať a keby to všetko vedela na začiatku, možno by ju to dostatočne odradilo. Vraví, že niekedy je lepšie nevedieť, ale keďže z idúceho vlaku sa nevystupuje, tak je tu dnes s vlastnou značkou kozmetiky.

PODNIKANIE PO SLOVENSKY.
„Asi mi dajú za pravdu aj ostatní, že to nie je práve najjednoduchšie. Namiesto reálnej práce sa podnikateľ často musí venovať rôznym legislatívnym požiadavkám zo všetkých strán. Tie sa menia pomerne často, takže sledovať zmeny je náročné,” rozhovorí sa pri otázke, ako vníma podnikateľské prostredie. Pociťuje do istej miery, že sa už zo strany štátu začínajú robiť zmeny k lepšiemu, aj čo sa týka podpory domácich výrobcov.
„Najmä vo veľkých potravinových reťazcoch je to, bohužiaľ, stále o tom, kto ponúkne najnižšiu cenu. Niektorí malí výrobcovia sa preto jednoducho nemôžu presadiť,” poukazuje na ďalšie komplikácie pre malých podnikateľov. „Mne by momentálne značne uľahčila podnikanie väčšia dostupnosť finančných zdrojov, lebo sme limitovaní priestorom. Zohnať väčší, prerobiť ho a zariadiť podľa našich potrieb je naozaj finančne náročné a investícia sa pohybuje v státisícoch eur.”

PRACOVNÝ DEŇ.
Vo výrobe potrebuje M. Dudová pomoc, aby po príchode do práce mala už všetko prichystané. „Vyrobíme, čo potrebujeme, a kým naši pomocníci produkty zabalia a pripravia zákazky na odoslanie, ja sa venujem komunikácii so zákazníkmi, najmä poradenstvu,” hovorí. Okrem toho pripravuje podklady na certifikáciu nových produktov alebo vo výrobni testuje prototypy noviniek. „Večer, keď dcérka zaspí, zasa pokračujem vo vybavovaní e-mailov a v samoštúdiu dermatológie a aromaterapie alebo výroby prírodnej kozmetiky.
Úspešne som ukončila aj viaceré programy na zahraničných školách prírodnej kozmetiky a prihlásila som sa na ďalšie,” netají radosť M. Dudová. „Myslím si, že to, čo má človek vo svojej hlave, mu nikto nevezme a posúva ho to za hranice jeho možností.” Je pre ňu veľmi dôležité nezastaviť sa a pracovať na sebe ďalej. Len tak môže zlepšovať seba, svoju prácu, poradiť lepšie zákazníkom a vytvoriť produkty, ktoré naozaj pomáhajú.

AJ PRE INÉ FIRMY.
Firma M. Dudovej prevádzkuje vlastný e-shop, cez ktorý si zákazníci môžu kúpiť maximálne čerstvé produkty. Výrobky posielajú do celej Európy, najmä Slovákom žijúcim v zahraničí. „Vďaka obchodným partnerom niektoré naše produkty môžu vidieť zákazníci aj naživo. Predsa len, predaj kozmetiky online má svoje nevýhody.” Momentálne majú už takmer stovku obchodných partnerov na Slovensku i v Česku a generuje im to vyšší predaj ako cez e-shop. „Ide buď o internetové obchody a kamenné predajne zamerané na zdravý životný štýl, alebo aj o kozmetické salóny, ktoré pracujú s našou kozmetikou,” dodáva M. Dudová. Vo svojich priestoroch vyrábajú tiež kozmetické produkty pre troch ďalších partnerov pod ich značkou a podľa ich špecifikácií. Záujem o takúto zákazkovú výrobu narastá, ale z kapacitných dôvodov odmietli už viacero podobných ponúk na spoluprácu. „V najbližšom čase plánujeme priestory rozšíriť, venovať sa najmä rozvoju našej značky a dostať produkty viac do povedomia slovenských a českých zákazníkov,” zdôrazňuje.

RÝCHLY RAST.
Firma začínala začiatkom roka 2014, ale prvé produkty sa oficiálne dostali na trh o niečo neskôr, najmä pre vybavovanie legislatívnych záležitostí pri zriaďovaní výrobného priestoru a zabezpečovaní certifikácie produktov. „Za skutočný začiatok a posun vpred považujem, paradoxne, až obdobie začiatkom roka 2016, keď som otehotnela, prerušila štúdium a pridal sa ku mne manžel Matúš, lebo bolo zjavné, že sama narastajúci dopyt nebudem ďalej zvládať.” Manžel neskôr nastúpil namiesto nej na rodičovskú dovolenku.
Produkty vtedy prešli výraznou zmenou dizajnu, čo sa odrazilo aj na zvýšenom dopyte. „Malú výrobňu s plochou 25 štvorcových metrov sme museli časom vymeniť za väčšiu. V roku 2017 sme si kúpili vlastnú a v roku 2018 sme výrobu presťahovali do desaťkrát väčších priestorov. V súčasnosti opäť hľadáme niečo väčšie,” konštatuje M. Dudová. Portfólio sa postupne rozširovalo a k dnešnému dňu majú pod značkou Navia v ponuke približne 150 produktov, pričom ďalšie čakajú na uvedenie na trh v najbližších týždňoch.
Obrat sa z roka na rok rapídne zvyšuje, firma každým rokom výrazne rastie a najviac ich v raste značky limitujú priestory. „Naše ročné obraty sa momentálne pohybujú v státisícoch eur a mesačne vyrábame okolo desaťtisíc kusov produktov,” dopĺňa.

BUDÚCNOSŤ V INOVACIÁCH.
Za piliere kvality produktov značky Navia považuje mladá podnikateľka najmä kvalitné suroviny a precíznu ručnú prácu, vďaka ktorej môže detailne dohliadnuť na celý proces výroby. „Určite budem pokračovať v hľadaní kvalitnejších surovín a vylepšovaní produktov, ale tiež v zlepšovaní samej seba, keďže za jeden z najväčších benefitov mojej práce považujem aj maximálne osobný prístup k zákazníkom a k poradenstvu, pričom sa snažím s nimi riešiť ich kozmetické problémy v spolupráci s dermatológmi z prestížnej slovenskej dermatologickej kliniky.” M. Dudová zároveň rozbieha spoluprácu s odbornou garantkou pre edukáciu v nutričnej oblasti, aby spolu priniesli nápady v podobe poradenstva a výživových doplnkov na riešenie niektorých problémov spojených s kožou.
Pokožka je vlastne prepojená s vnútornými pochodmi organizmu a stav pleti je odrazom vnútorného stavu tela. Počas posledných dvoch rokov pracovala aj na novej značke Solution by Navia, ktorú uvedie na trh o pár týždňov. „Je spojením modernej vedy, čistej prírody a tradičnej aromaterapie. Tieto produkty v podobe, v akej sú, nemajú momentálne konkurenciu na slovenskom trhu ručne vyrábanej prírodnej kozmetiky, najmä vďaka inovatívnemu spôsobu výroby za studena. Bežne sa nepoužíva, ale umožňuje maximálne zachovanie kvality vzácnych rastlinných surovín. Tie majú pre našu pokožku naozaj benefity samy o sebe a nie sú len nosičmi aktívnych látok,” vysvetľuje M. Dudová.
V tomto roku bude tiež v spolupráci so zakladateľkou značky Oxywater, teda vody s patentovanou technológiou obohacovania kyslíkom, uvádzať na trh kozmetiku s obsahom kyslíka. Ďalším krokom bude zmena obalových materiálov na šetrnejšie k životnému prostrediu. „Nielen preto, že je to teraz trend, ale najmä preto, že prírodná kozmetika by mala byť v súlade s princípom ochrany životného prostredia. Máme zavedený aj recyklačný program, vďaka ktorému môžu zákazníci použité nádobky vrátiť späť,” uzatvára M. Dudová.